
Normizacija doprinosi poslovanju na jedinstvenom europskom tržištu osiguravajući usklađene norme koje olakšavaju trgovinu, povećavaju konkurentnost i smanjuju troškove usklađivanja proizvoda i usluga.
Europske norme (EN) imaju posebno važnu ulogu u okviru europskog jedinstvenog tržišta. Norme osiguravaju tehnička rješenja koja pridonose sigurnosti proizvoda, olakšavaju trgovinu i komunikaciju. Također, doprinose povećanju učinkovitosti i produktivnosti, smanjenju nepotrebnih troškova, odnosno konkurentnosti poduzeća i olakšanju pristupa međunarodnim tržištima. Uz to, norme predstavljaju djelotvoran mehanizam za ispunjavanje zahtjeva usklađenog zakonodavstva Unije.
Na europskoj razini norme donose europske organizacije za normizaciju (CEN, CENELEC i ETSI). U pojedinim europskim zemljama prihvaćaju ih nacionalna normirna tijela. U Hrvatskoj je to Hrvatski zavod za norme (HZN) koji predstavlja Republiku Hrvatsku u europskim i međunarodnim (ISO i IEC) organizacijama za normizaciju. HZN osigurava tehničku infrastrukturu za izradu izvornih hrvatskih norma te zastupanje nacionalnih interesa pri izradi europskih i međunarodnih norma. Hrvatski zavod za norme osigurava podršku tijelima državne uprave u provedbi zakonodavstva EU-a u kojemu europske norme pomažu u ispunjavanju zahtjeva europskih direktivi i uredbi.
Informacije o objavi hrvatskih, europskih i međunarodnih norma kao i o svim važnim aktivnostima u području normizacije, objavljuju se u službenom glasilu Hrvatskog zavoda za norme.
Podaci o hrvatskim normama dostupni su i putem online kataloga hrvatskih norma i Repozitorija hrvatskih norma – HRN4You.
Kako bi se olakšao pristup normama, u Hrvatskom zavodu za norme (HZN) ustrojena je normoteka – informacijska, dokumentacijska i komunikacijska središnjica HZN-a. Normoteka svim zainteresiranim korisnicima pruža mogućnost besplatnog uvida u norme, kao i informiranja o normama.
Osim besplatnog uvida u norme i publikacije iz područja normizacije, korisnicima normoteke se omogućuje i besplatan uvid u nacrte norma. Nacrti norma za vrijeme trajanja javne rasprave zainteresiranima su na raspolaganju i putem Sustava komentiranja nacrta norma – HZNacrti.
Radi pomoći u uključivanju poduzetnika u normizaciju i sudjelovanju u nacionalnim normizacijskim aktivnostima u području njihova poslovanja, normoteka djeluje i kao Kontaktna točka za MSP.
Ulica grada Vukovara 78, 10 000 Zagreb
+385 1 6106 051, ili
+385 1 6106 059
8:30 – 15:00 (od ponedjeljka do petka)
Datum posljednjeg ažuriranja: 7. ožujka 2025.